Katalogi
Katalog 2020 POL
Pełna oferta
(22 MB)
Katalog 2016 ENG
(5,5 MB)
Szkolenia

Szkolenia Systemy nawadniające są przedmiotem naszej ciągłej troski, dlatego organizujemy profesjonalne szkolenia w zakresie ich projektowania i montażu. W celu poznania szczegółów lub uzyskania informacji na temat terminów naszych szkoleń, obejmujących nawadnianie ogrodów, zapraszamy do kontaktu mailowego. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania.

 

Jeżeli chcesz otrzymać informację o kolejnym terminie szkolenia dodaj swój adres email tutaj:

System nawadniający - porada miesiąca

Przed uruchmieniem systemu należy sprawdzić czy działa poprawnie. Czyścimy filtry, sprawdzamy czy zraszacze pracują prawidłowo.

 

Jesteśmy uczestnikiem programu Rzetelna Firma

Zielony Krajobraz Rzetelna Firma

 

Akceptujemy karty płatnicze w siedzibie firmy
Nawadnianie ogrodów płatność kartą

 

Prowadzimy sprzedaż ratalną

http://www.k-rain.com.pl/files/bank.jpg

 

Jesteśmy na Facebooku!

Facebook Zielony Krajobraz

 

Zwrot VAT dla podróżnych!

Jakiego producenta najbardziej preferujesz?

Jak podłączyć elektrozawory do sterownika 24 VAC?

Wstęp

Jeżeli posiadamy sterownik 24 VAC (prąd przemienny) to musimy mieć elektrozawory przystosowane pod takie napięcie 24V. Jest to najbardziej popularne zasilania. Istnieje jeszcze zasilanie 12 VDC (prąd stały) zazwyczaj są to sterowniki na baterie.

Wszystkie sterowniki 24V posiadają podobną listwę podłączeniową. Każde wpięcie jest opisane. Cyfry oznaczają poszczególną sekcję np. od 1 do 6 - oznacza to, że sterownik jest 6 sekcyjny (rys: kolor żółty, niebieski, zielony, różowy). Dalej mamy wpięcie oznaczone literą "C" lub "Com". Jest to tak zwane wpięcie wspólne, niektórzy nazywają to "masa" (rys: kolor czerwony).

Elektrozawory na prąd 24VAC mają dwa takie same kabelki. Nie różnią się niczym. Mają kolor czerwony lub czarny i nie ma to znaczenia. Do podłączenia elektrozaworów ze sterownikiem używamy kabla sterującego. Jeżeli długość tego przewodu nie przekracza 50 mb to możemy zastosować cienki kabel o grubości żyły 0.5mm. Jeżeli długość będzie większa to musimy się zastosować grubszy kabel:

Dla odcinka do 100 mb grubość żyły to 0,8mm

Dla odcinka do 150 mb grubość żyły to 1,0 mm

Dla odcinka do 250 mb grubość żyły to 1,5 mm

Dla odcinka do 400 mb grubość żyły to 2,5 mm

Sterownik posiada jeszcze wpięcia na czujnik deszczu opisane zazwyczaj "Sensor" lub "Rain". Wpięcie zasilacza opisane zazwyczaj "24VAC" lub "Power"

Opisy na sterowniku mogą się nieznacznie różnić w zależności od producenta.

Podłączenie

Jak już mamy złożoną skrzynkę z elektrozaworami to możemy wykonać podłączenia elektryczne. Każdy zawór posiada dwa identyczne kabelki wychodzące z cewki. Bierzemy po jednym kablu z każdego zaworu i łączymy je ze sobą. Przy pomocy jednej żyły połączonej wpinamy to w sterownik w miejsce gdzie mamy oznaczenie "C" lub "Com". Każdy pozostały kabel z elektrozaworu przy pomocy kabla sterującego wpinamy oddzielnie w sekcje:

Pierwszy elektrozawór wpinamy w "1" (rys. kolor żółty)

Drugi elektrozawór wpinamy w "2" (rys. kolor niebieski)

Trzeci elektrozawór wpinamy w "3" (rys. kolor zielony)

Czwarty elektrozawór wpinamy w "4" (rys. kolor różowy)


Czujnik deszczu to zwykły wyłącznik obwodu. Czujnik posiada dwa kable gdzie przepływa prąd. W momencie kiedy spadnie deszcz urządzenie rozłącza dwa kable i nie ma przepływu prądu. Są dwie możliwości podłączenia czujnika do sterownika. Wpinamy się w sterownik tam gdzie mamy opisane "Sensor" (rys. przykład 1, przykład 3)  albo wpinamy się w kabel wspólny "Com" (Rys. Przykład 2, Przykład 4)

 

Czujnik deszczu może być też bezprzewodowy, działa podobnie tylko odbiornik przy sterowniku wymaga dodatkowego zasilania dlatego też ma 2 żyły więcej które trzeba wpiąć do zasilacza sterownika. Odbiornik ten korzysta z tego samego prądu co sterownik.

Autor:seba

Kliknij aby powiększyć

Kliknij aby powiększyć
  
Copyright © 2022 k-rain.com.pl
Warszawa, Iława, Radom, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Szczecin, Białystok, Radom, Łódź, Częstochowa, Świdnica